Το ματς της ημέρας - Στοίχημα

Το ματς της ημέρας: Λίβερπουλ – Μπαρτσελόνα

Λίβερπουλ – Μπαρτελόνα απόψε στις 22:00, για το δεύτερο αγώνα στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Το πρώτο παιχνίδι που έλαβε χώρα στο «Καμπ Νόου», έληξε 3-0 υπέρ των γηπεδούχων. Η Λίβερπουλ χρειάζεται νίκη με διαφορά 4 γκολ για να προκριθεί στον τελικό. Βέβαια, κάτι τέτοιο είναι αρκετά δύσκολο να συμβεί, όμως στο Τσάμπιονς Λιγκ, όλα είναι πιθανά.

Λίβερπουλ

Το 3-0 του πρώτου αγώνα είναι «βαρύ» σκορ, όμως δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα των «κόκκινων» στο «Καμπ Νόου». Η Λίβερπουλ είχε 30 λεπτά απόλυτης κυριαρχίας και αρκετές καλές στιγμές, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Απόψε, το έργο είναι ακόμη πιο δύσκολο, αν σκεφτεί κανείς και τις απουσίες που καλείται να αντιμετωπίσει με τις επιλογές του ο Γιούργκεν Κλοπ.

Συγκεκριμένα, θα απουσιάσουν οι Ρομπέρτο Φιρμίνο, Μοχάμεντ Σαλάχ και Ναμπί Κεϊτά. Η τριάδα της επίθεσης κατά πάσα πιθανότητα θα απαρτίζεται από τους Σάντιο Μανέ, Ντάνιελ Στάριτζ και Ερντάν Σακίρι, ενώ πιθανότητες να βρεθεί στη βασική ενδεκάδα, έχει και ο Ντιβόκ Οριτζί.

Χθες το βράδυ (06/05), η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε τη Λέστερ (1-0) με ένα απίστευτο γκολ του Κομπανί στο 70ο λεπτό και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Απομένει ένα παιχνίδι στο πρωτάθλημα, επομένως ο στόχος του πρωταθλήματος, μοιάζει απίθανος να επαληθευτεί. Η λογική λέει πως αυτή η εξέλιξη θα επηρεάσει αρνητικά την ψυχολογία των «κόκκινων» ενόψει του σημερινού αγώνα, όμως κάτι τέτοιο μπορεί να λειτουργήσει και αντίστροφα. Η Λίβερπουλ, πιθανότατα θα αντιμετωπίσει το αποψινό παιχνίδι σαν μια τελευταία ευκαιρία για μεγάλη διάκριση, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Μπαρτσελόνα

Οι Καταλανοί έρχονται ξεκούραστοι στο παιχνίδι, αφού ο Ερνέστο Βαλβέρδε προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον στον αγώνα πρωταθλήματος με τη Θέλτα, όπου η ομάδα του, ηττήθηκε με σκορ 2-0. Φυσικά αυτή η ήττα πέρασε παντελώς αδιάφορη από το «μέτωπο» των «μπλαουγκράνα», καθώς έχουν κλειδώσει το πρωτάθλημα και έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάζουν νέα πρόσωπα και στρατηγικές.

Απόψε, θα απουσιάσει από το παιχνίδι ο Ουσμάν Ντεμπελέ, καθώς υπέστη μυϊκό τραυματισμό στον αγώνα με τη Θέλτα και η συμμετοχή του κρίνεται αδύνατη. Εκτός από το Γάλλο μεσοεπιθετικό θα απουσιάσει και ο μέσος Ραφίνια, όμως η απουσία του δεν επηρεάζει τα πλάνα του Ισπανού τεχνικού.

Απομένουν 90 λεπτά για να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης και το σκορ του πρώτου αγώνα είναι ευνοϊκό. Πάραυτα, στη Βαρκελώνη, έρχονται μνήμες από την περσινή «τραγωδία» της Ρόμα, επομένως δεν περιμένουμε από τον Μέσι και την «παρέα» του να μπουν στο παιχνίδι «χαλαροί»…

Σοτίχημα

Το 3-0 δίνει τεράστιο πλεονέκτημα στην Μπαρτσελόνα έναντι της Λίβερπουλ, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι η πρόκριση έχει κριθεί από τώρα. Το «Ανφιλντ» είναι ένα από τα πιο ιστορικά γήπεδα της Ευρώπης και η Λίβερπουλ ξέρει από ανατροπές. Παρακάτω θα βρείτε 10 στοιχηματικές επιλογές από την αναμέτρηση Λίβερπουλ – Μπαρτσελόνα.